Navýšení limitu přiláká k paušální dani až 50 tisíc dalších podnikatelů
31. 5. 2022Ekonomové a daňoví experti odhadují, že příští rok vstoupí do režimu paušální daně o desítky tisíc OSVČ více než letos. Důvodem je zvýšení příjmového limitu na dva miliony korun ročně.
„Po zvýšení limitu lze očekávat pro příští rok přihlášení dalších zhruba 50 tisíc OSVČ,“
domnívá se ekonom Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.
Důvodem je nejen samotný fakt, že bude mít více podnikatelů na paušální daň nárok, ale i výhody nižší byrokracie a ušetřených peněz. Teoreticky může v roce 2023 začít paušální daň využívat až o 60 tisíc OSVČ víc.
Tři pásma paušální daně od roku 2023
- 1. pásmo pro OSVČ s ročním příjmem do milionu korun bez ohledu na typ samostatné činnosti. Paušální daň bude přibližně 6 500 korun měsíčně.
- 2. pásmo pro OSVČ s příjmem od 1 do 1,5 milionu bez ohledu na typ činnosti. Paušální daň má být 16 000 korun měsíčně.
- 3. pásmo pro podnikatele s příjmem do 2 milionů bez ohledu na typ činnosti. Ti by měli měsíčně odvádět přibližně 26 000 korun
Pro jednotlivá pásma mají platit různé výjimky.
„Navýšení limitu pro vstup do režimu paušální daně je správné. Rozdělení do pásem je nicméně nešťastné, protože systém zase o něco zesložiťuje. Doufejme, že vláda ještě od rozdělení do pásem upustí. Celkově ale i při jeho zahrnutí převažují pozitiva nad negativy vládního opatření. Paušální daň totiž osobám samostatně výdělečně činným zkracuje čas, který musejí věnovat „papírování“,“
říká Kovanda.
Výhody paušální daně v kostce
Ušetřit na daních z příjmů a nemuset každoročně podávat daňové přiznání ani přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. To jsou hlavní výhody paušální dávky. V letošním roce platí podnikatelé na paušální dani 5994 korun měsíčně (částka se skládá za 100 korun na dani z příjmů, minimální zálohy na zdravotní pojištění a minimální zálohy na důchodové pojištění zvýšené o 15 procent)
„Vstup do takzvaného paušálního režimu je dobrovolný. Kdo chce nadále využívat výdajové paušály nebo si vést daňovou evidenci a počítat se skutečnými výdaji, se k paušální dani nepřihlásí. Pak má nadále nárok i na slevy a daňová zvýhodnění. Kdo se rozhodne pro paušál, o tyto bonusy přijde,“
připomíná poradce Michal Dvořáček.
Pokud si nejsou jisti, zda se jim režim vyplatí, mohou se podnikatelé se přesvědčit sami. Stačí zadat potřebné údaje do kalkulačky Ministerstva financí ČR. Formulář oznámení je možné vyplnit buď písemně vlastní rukou nebo online v interaktivní aplikaci Finanční správy.
Celkově se podle původních odhadů měla paušální daň vyplatit zhruba 140 tisícům poplatníků, nakonec se do režimu přihlásilo jen něco přes 70 tisíc OSVČ.
Po zvýšení limitu lze podle Kovandy očekávat pro příští rok přihlášení dalších zhruba 50 tisíc OSVČ.
„Je to stále docela málo, ale lepší než nic. Snad státu jednou opravdu dojde, že jej neživí ani odbory, ani státní zaměstnanci, ani důchodci, ale právě podnikatelé a živnostníci,“
dodává ekonom.
Zdroj: BusinessInfo.cz