OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Evropa nám schválila první program pro období 2021-2027

25. 5. 2022

Evropská komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreira a místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš dnes slavnostně oznámili schválení strategické Dohody o partnerství zastřešující čerpání evropských fondů v období 2021-2027. Více než 550 miliard korun je připraveno pro investice do rozvoje regionů, konkurenceschopnosti a inovací, budování infrastruktury i řešení sociálních otázek a zlepšení životního prostředí České republiky. Česká republika je teprve šestým členským státem, který má klíčový dokument schválen Evropskou komisí.  Současně komisařka Ferreira oznámila schválení prvního českého programu Technická pomoc, který je třetím schváleným programem v novém období v celé EU a zajišťuje nutnou podporu pro čerpání evropských prostředků politiky soudržnosti.

 

Do Česka letí evropské miliardy

 

„S potěšením přináším zprávu o završení dlouhého vyjednávání o směřování podpory z fondů EU pro Českou republiku. Politiku soudržnosti vnímáme jako významný investiční nástroj umožňující rozvoj vaší země i proměnu její ekonomiky. Schválili jsme i první program Technická pomoc a dnes již mohu říct, že schválení dalších programů bude v rychlém sledu následovat.  Věřím, že evropské fondy pomohou České republice zvládat i aktuální výzvy spojené s uprchlickou krizí,“ 

uvedla komisařka Elisa Ferreira.

 

Co znamená:

DOHODA O PARTNERSTVÍ

Pro celé sedmileté programové období připravuje každý členský stát ve spolupráci s Evropskou komisí Dohodu o partnerství. Jde o zastřešující dokument, jehož cílem je připravit intervence z evropských fondů. Definuje strategii a investiční priority, pro které se rozhodl příslušný členský stát, a uvádí seznam programů, které chce realizovat, stejně jako indikaci roční finanční alokace pro jednotlivé programy.

PROGRAM

Programy jsou podrobné plány, v nichž členské státy stanovují, jak budou během programového období vynakládány prostředky z fondů EU. Mohou být zpracovány pro konkrétní region, nebo mohou mít platnost pro celou zemi. Pro cíl Evropská územní spolupráce se připravují přeshraniční nebo meziregionální operační programy. Členské státy předkládají své programy na základě své Dohody o partnerství.

 

„Děkuji Evropské komisi i všem kolegům zapojeným do vyjednávání Dohody o partnerství a vlastních programů za obrovský kus odvedené práce. Dneškem se nám podařilo dosáhnout zásadního milníku, který nám umožní ještě na začátku léta otevřít množství výzev, aby žadatelé o dotace mohli předkládat své projekty k posouzení a hodnocení. Věřím, že zkušenosti z předchozích let se zúročí a budeme moci podpořit desítky tisíc kvalitních projektů napříč celou Českou republikou,“ 

uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a dodal: 

„Více než 20 let zkušeností dokazuje, že politika soudržnosti je dlouhodobý a efektivní nástroj, který by měl být zachován pro rozvoj všech regionů. Současně se ukazuje, že dokáže být dostatečně flexibilní a umí pomoci při zvládání krizí – ať již covidových, nebo té aktuální uprchlické.“

Komisařka Ferreira i ministr Bartoš debatovali o významu politiky soudržnosti i jejím budoucím směřování spolu s dalšími zástupci české vlády i Evropského parlamentu na konferenci Politika soudržnosti v kontextu českého předsednictví a příležitosti v evropských fondech. V odpoledním bloku pak zástupci jednotlivých ministerstev představili první výzvy programů pro veřejný i soukromý sektor se zaměřením nejen na výši dostupných finančních prostředků, ale i podporovaných aktivit. Zazněla nová opatření v programech cílená na rozvoj regionů a obcí, jako je energetická transformace či dostupnější veřejné služby. Potenciální žadatelé a příjemci se rovněž seznámili s plánovanou podporou veřejných služeb, digitalizací, technologickým rozvojem nebo proměnou uhelných regionů.

Zdroj: Komoraplus.cz