Potřeba energetické soběstačnosti zvýšila zelené investice
19. 5. 2022Zelené projekty, obnovitelné zdroje energie a obecně ESG investice byly v uplynulých letech v hledáčku řady investorů. Jedním z hlavních důvodů je větší ekologická odpovědnost firem i jednotlivců či tzv. investiční taxonomie EU. Dokonce i navzdory pandemii zájem o udržitelné investice poměrně konstantně roste. Dle výsledků výzkumu ČVUT je v ČR nicméně potřeba investice v oblasti obnovitelné energie do roku 2030 až zšestinásobit, aby dosáhla svých klimatických cílů. Ačkoliv je tedy potenciál obnovitelných zdrojů obrovský, současná výše investic je zatím nedostatečná. Nyní se navíc ke zodpovědnosti k životnímu prostředí přidal pro mnohé ještě silnější argument – válečný konflikt na Ukrajině.
Zelené investice se budou zvyšovat
Investice do obnovitelných zdrojů energie se stávají celosvětově jednou z nejstabilnějších investičních příležitostí. Nyní se každým dnem potvrzuje, jak fatální může mít energetická nesoběstačnost následky, kvůli které řada zemí také nedobrovolně financuje Rusku jeho válečné tažení proti suverénnímu státu. Obnovitelné zdroje jsou tak v podstatě jedinou možností, jak spolehlivě a bezpečně doplnit energii získanou z jádra a zemní plyn.
Bez ohledu na tyto ušlechtilé záměry jsou zde i další důvody, proč jsou investice do obnovitelných zdrojů na vzestupu. Lidé vyhledávají nové a stabilní možnosti zhodnocení svých financí. Děje se tak mimo jiné i s ohledem na výrazný pokles poptávky na hypotečních a nemovitostních trzích. Ty jsou způsobené nejen rostoucí inflací a drahými hypotékami, ale také ohrožením nemovitostních fondů v rámci pandemie. Ta vnesla na trh značnou nejistotu. Oproti tomu jsou obnovitelné zdroje vzhledem k evropské i domácí legislativě a zároveň narůstající spotřebě energie čím dál nezbytnější. S ohledem na politiku EU se dá očekávat, že kredibilita podobných investic poroste, a jejich rezistence vůči aktuálním vlivům na to bude mít pozitivní dopad.
Investice do zelené energie poskytnou dlouhodobou jistotu, když si vyberete správného partnera. V podstatě nemohou zklamat. Jediné, co může úspěch pokazit, je právě výběr investičního partnera. Některé i české společnosti se bez jasné, dlouhodobé a komplexní strategie vezou na vlně úspěchu obnovitelných zdrojů. Nabízejí nereálné výnosy a své závazky nezvládají uceleně pojmout a dotáhnout ke zdárnému cíli, který by byl výnosný nejen pro jejich investory, ale také užitečný pro nás všechny. Doporučil bych především transparentní podniky. Ty mohou jednoznačně ukázat zázemí, ze kterého dluhopisy pocházejí a nemají problém představit konkrétní projekty, které mají financovat. Zvlášť v dnešní době takzvaného greenwashingu, v jehož případě jsou zelené dluhopisy vydávány s dobrým úmyslem, ale ve výsledku mohou sloužit jen k vylákání peněz. My se například snažíme s investory opravdu aktivně komunikovat, aby si mohli ověřit, jak fungují naše výrobní technologie, čeho jsme již dosáhli a kam dále směřujeme. Stojí za námi hmatatelné důkazy v podobě moderních energetických zařízení.
Výrobcům energie se nyní obecně daří a tento trend lze předpokládat i do budoucna. Obzvláště, pokud se jedná o zelenou energii a investice do sektoru ESG. Podle odhadů PwC by celková hodnota aktiv v rámci společensky udržitelného investování měla během následujících pěti let v Evropě dosáhnout 7,6 miliardy euro. To znamená, že jejich podíl v evropském sektoru investičních fondů by měl vzrůst z aktuálních 15 na 57 %.
Investice do výroby obnovitelné energie jsou bezpochyby výhodné pro všechny strany. Čím více energie se podaří získat z obnovitelných zdrojů, tím větší bude naše soběstačnost. Udržitelnost je v tomto ohledu současně velmi účinným nástrojem, jak odvrátit energetický kolaps a zároveň snížit ceny. Čím více energie z obnovitelných zdrojů se totiž bude nacházet v celkovém mixu, tím levnější v konečném důsledku bude.
Zdroj: Komoraplus.cz