Přehled sankcí EU proti Rusku a Bělorusku
22. 4. 2022V návaznosti na Ruskou invazi na Ukrajinu vydala Evropská unie již 5 balíčku sankcí namířených proti Rusku a Bělorusku. Poslední balíček byl schválen 8 dubna 2022 a týká se zákazu dovozu uhlí, finančních opatření, dopravy, cílených zákazu vývozu strojů i surovin, vyloučení Ruska z veřejných zakázek a dalších.
21. února - porušení územní celistvosti Ukrajiny
Evropská rada uvalila sankce na 5 osob (včetně členů Státní dumy Ruské federace, kteří byli dne 19. září 2021 zvolení, aby zastupovali protiprávně anektovaný Krymský poloostrov a město Sevastopol, jakož i předsedkyni a místopředsedu sevastopolské volební komise)
23. února - 1. balíček sankcí vůči Rusku
Reakce Evropské rady na uznání částí Doněcké a Luhanské oblasti za nezávislé subjekty a na následné rozhodnutí vyslat do těchto částí ruské jednotky.
- cílené sankce vůči 351 členům ruské Státní dumy a dalším 27 osobám
- omezení hospodářských vztahů s částmi Doněcké a Luhanské oblasti, které nejsou pod kontrolou vlády
- omezení přístupu Ruska ke kapitálovým a finančním trhům a službám v EU
24. února - 2. balíček sankcí vůči Rusku
Vedoucí představitelé EU se setkali na mimořádném summitu, který byl svolán v návaznosti na ruskou agresi vůči Ukrajině. Dohodli se na dalších cílených sankcích vůči Rusku, které zahrnují:
- Finanční odvětví – EU omezí přístup Ruska na nejdůležitější kapitálové trhy, přičemž se zaměří na 70 % ruského bankovního trhu a také na klíčové státní společnosti, mimo jiné v oblasti obrany
- Odvětví energetiky a dopravy – EU zakáže prodej, dodávky, převod nebo vývoz specifického zboží a technologií v oblasti rafinace ropy do Ruska s cílem znemožnit Rusku modernizaci jeho ropných rafinérií. EU zavede zákaz vývozu zboží a technologií v letectví a průmyslu a rovněž zakáže poskytování služeb pojištění a údržby souvisejících s těmito technologiemi
- Zboží dvojího užití a technologie – EU zavede omezení na vývoz zboží a technologií dvojího užití a omezení na vývoz určitého zboží a technologií, včetně polovodičů nebo špičkových technologií.
- Kontrolu vývozu a financování vývozu
- Vízovou politiku – diplomaté, někteří ruští úředníci a podnikatelé již nebudou moci využívat ustanovení o zjednodušení vízového režimu, která umožňují privilegovaný přístup do EU. Toto rozhodnutí nebude mít vliv na běžné ruské občany
- Další sankce vůči ruských fyzickým osobám
25. února - EU uvalila sankce na Vladimira Putina a Sergeje Lavrova
Zmražení majetku Vladimira Putina a Sergeje Lavrova. Omezující opatření vůči členům Národní bezpečnostní rady a zbývajícím členům ruské Státní dumy, kteří podpořili okamžité uznání samozvané Doněcké „republiky“ a samozvané Luhanské „republiky“ Ruskem.
26-27. února - 3. balíček sankcí vůči Rusku
Pomoc EU v celkové hodnotě 500 milionů eur na financování vybavení a zásob pro ukrajinské ozbrojené síly.
Uvalení nových sankcí vůči dalším 26 osobám a jednomu subjektu
Finanční sektor: odpojení 7 ruských bank od SWIFT, mezinárodního finančního systému. EU rovněž zabránila ruské centrální bance v rozmístění jejích mezinárodních rezerv zmrazením jejích aktiv (v platnosti od 28. února). Mezi těchto sedm bank patří Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya Bank, Sovcombank, Vnesheconombank (VEB) a VTB Bank.
EU rovněž zavedla zákaz:
-
- investovat do budoucích projektů spolufinancovaných Ruským fondem přímých investic, podílet se na těchto projektech či na ně jinak přispívat
- prodávat, dodávat, převádět nebo vyvážet eurobankovky do Ruska
Vzdušný prostor: uzavření vzdušného prostoru EU pro všechna letadla vlastněná, registrovaná v Rusku nebo řízená Ruskem (v platnosti od 28. února).
Mediální sektor: EU zakázala na svém území vysílání ruských státních sdělovacích prostředků a televizních kanálů Russia Today a Sputnik, jakož i jejich dceřiných společností (v platnosti od 2. března).
Klíčová hospodářská odvětví Běloruska: EU uvalila na běloruský režim dodatečné sankce zavedením restriktivních opatření proti jejich nejdůležitějším odvětvím a zastavením vývozu svých produktů do EU, včetně minerálních paliv, tabáku, dřeva a dřeva, cementu, železa a oceli. EU rovněž rozšířila na Bělorusko vývozní omezení zavedená pro Rusko na zboží dvojího užití, aby se vyhnula jakémukoli riziku, že Bělorusko bude využíváno jako zadní ulička k obcházení opatření EU vůči Rusku.
- omezení poskytování specializovaných služeb předávání údajů o finančních transakcích (SWIFT) třem běloruským bankám
- zákazu transakcí s Centrální bankou Běloruska
- zákazu kótování a poskytování služeb v souvislosti s akciemi běloruských státem vlastněných subjektů v obchodních systémech EU
- značném omezení finančních toků z Běloruska do EU
- zákazu poskytování eurobankovek Bělorusku
- omezující opatření, pokud jde o vývoz zboží pro námořní plavbu a radiokomunikačních technologií do Ruska
9. března - EU sankce na dalších 160 osob
- 14 oligarchů a prominentních obchodníků zapojených do klíčových ekonomických sektorů, kteří poskytují Ruské federaci podstatný zdroj příjmů
- 146 členů Rady federace Ruské federace
Celkem se nyní omezující opatření EU vztahují na celkem 862 jednotlivců a 53 subjektů.
15. března - EU přijala 4. balíček sankcí vůči Rusku
- zákaz veškerých transakcí s některými státem vlastněnými podniky
- zákaz poskytování ratingových služeb ruským občanům a subjektům
- zákaz nových investic do ruského energetického odvětví
Rada rozšířila seznam osob spojených s ruskou obrannou a průmyslovou základnou, na něž se nyní vztahují přísnější omezení vývozu zboží dvojího užití a zboží a technologií, které by mohly přispět k technologickému posílení ruského obranného a bezpečnostního sektoru. EU rovněž zavedla:
- obchodní omezení týkající se železa, oceli a luxusního zboží
- sankce vůči dalším 15 osobám a 9 subjektům
5. dubna - Komise zveřejnila pokyny pro kontrolu přímých zahraničních investic z Ruska a Běloruska
Pokyny se týkají posuzování hrozeb pro bezpečnost a veřejný pořádek v EU ze strany ruských a běloruských investic a předcházení jim. Pokyny upozorňují na zvýšené riziko investic podléhajících vlivu ruské nebo běloruské vlády v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Vyzývají k úzké spolupráci mezi orgány zapojenými do prověřování investic a orgány odpovědnými za vymáhání sankcí. Po členských státech se požaduje, aby urychleně zavedly komplexní mechanismy prověřování investic, pokud tak již neučinily. Vyzývají se rovněž k prosazování pravidel pro boj proti praní peněz, aby se zabránilo zneužívání finančního systému EU investory z Ruska a Běloruska.
Odkaz ZDE
8. dubna - EU přijala 5. balíček sankcí vůči Rusku
Zákaz dovozu uhlí
- Zákaz dovozu ruského uhlí ve všech podobách. (Týká se čtvrtiny veškerého ruského vývozu uhlí)
Finanční opatření
- Úplný zákaz transakcí a zmrazení aktiv čtyř ruských bank, které jsou nyní zcela odříznuty od trhů.
- Zákaz poskytování služeb v oblasti kryptografických aktiv vysoké hodnoty Rusku.
- Zákaz poskytovat bohatým Rusům poradenství v oblasti svěřenských fondů, což má ztížít ukládání majetku v EU.
Doprava
- Úplný zákaz činnosti ruských a běloruských provozovatelů nákladní silniční dopravy v EU. Určité výjimky se budou vztahovat na základní zboží, jako jsou zemědělské a potravinářské produkty, humanitární pomoc a energie.
- Zákaz vstupu plavidel plujících pod ruskou vlajkou do přístavů EU. Výjimky platí mimo jiné pro lékařské, potravinářské, energetické a humanitární účely.
Cílené zákazy vývozu
- Další cílené zákazy vývozu, jde např. o kvantovou výpočetní techniku, pokročilé polovodiče, citlivá strojní zařízení, dopravu a chemické látky. Týkají se rovněž specializovaných katalyzátorů pro použití v rafinérském průmyslu.
- Doplnění leteckého paliva a aditiv do paliva, jež může používat ruská armáda, do stávajícího zákazu vývozu.
Rozšíření zákazů dovozu
- Další zákazy dovozu zahrnují cement, gumárenské výrobky, dřevo, hnojiva, lihoviny (včetně vodky), destiláty, mořské plody nejvyšší jakosti (včetně kaviáru) a opatření proti obcházení vztahující se na dovoz potaše z Běloruska. Tato opatření rovněž pomohou odstranit mezery mezi Ruskem a Běloruskem.
Vyloučení Ruska z veřejných zakázek a jeho odstřižení od evropských peněz; právní výklad a vymáhání
- Úplný zákaz účasti ruských státních příslušníků a subjektů na veřejných zakázkách v EU. Příslušné orgány mohou udělit omezené výjimky v případě, že neexistuje žádná vhodná alternativa.
- Omezení finanční a nefinanční podpory ruským veřejně vlastněným nebo kontrolovaným subjektům v rámci programů EU, Euratomu a členských států. V návaznosti na dříve oznámená opatření v oblasti výzkumu a vzdělávání Komise například ukončí účast na všech probíhajících grantových dohodách s ruskými veřejnými subjekty nebo s nimi spřízněnými subjekty a pozastaví všechny příslušné platby v rámci programů Horizont 2020 a Horizont Evropa, Euratom a Erasmus+. V rámci těchto programů nebudou uzavřeny žádné nové smlouvy ani dohody s ruskými veřejnými orgány nebo s nimi spřízněnými subjekty.
- Řešení různých překryvů mezi omezeními vývozu zboží dvojího užití a vyspělých technologií a dalšími ustanoveními.
- Rozšíření zákazu vývozu bankovek a prodeje převoditelných cenných papírů na všechny oficiální měny EU.
Komise rovněž vítá, že na sankční seznam nyní přibylo dalších 217 osob a 18 subjektů. Pod sankce spadá všech 179 členů tzv. „vlád“ a „parlamentů“ Doněcka a Luhanska. Od roku 2014 byly sankce uvaleny celkem na 1 091 osob a 80 subjektů.
Další dotazy a podrobnosti naleznete ZDE.
Zdroj: Web HK ČR