OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Poradíme vám: Jak vyplnit daňové přiznání řádek po řádku

31. 3. 2022

Daňové přiznání k dani z příjmu musíte letos odevzdat do 1. dubna (elektronicky do 2. května), případně do 1. července, pokud máte ze zákona povinný audit, nebo vám přiznání zpracovává daňový poradce. Víte, jak správně vyplnit formuláře, jaké jsou další termíny pro jejich odevzdání a za jakých okolností je lze odložit?

 

Mnozí lidé vyplňují daňové přiznání elektronicky přes EPO na portále FS ČR. Obvyklý interaktivní formulář správce daně letos pro poplatníky nepřipravil.

„Finanční správa postupně nahrazuje interaktivní formuláře PDF webovými aplikacemi, jako tomu je například u žádostí o kompenzační bonus, oznámení o vstupu do paušálního režimu. U formulářů DPFO již interaktivní podoba zveřejňována nebude,“

informuje Finanční správa.

 

 

Obdobný formulář najdete na BusinessInfo.cz i k dani z příjmu právnických osob.

Majitelé datových schránek (z řad fyzických osob) museli dlouho podávat přiznání jejich prostřednictvím, tedy výhradně elektronickou cestou, jinak jim hrozila pokuta. Tato povinnost platila oficiálně pět let, loni ovšem došlo k jedné důležité změně.

Co se mění pro majitele datovek

Až do roku 2020 museli podnikatelé, kteří měli zpřístupněnou datovou schránku (DS), podávat daňové přiznání pouze elektronicky přes DS. Pokud tak neučinili, dostali pokutu ve výši 2000 korun. Nově musejí přes datovku vyřizovat přiznání jen subjekty, které ji mají zřízenou ze zákona. Typicky se jedná o firmy. Lidé s dobrovolně zřízenou datovou schránkou se nově sankce obávat nemusejí. Tato pokuta se navíc snížila na 1000 korun.


Daně: Neplatiče a opozdilce čekají přísné postihy. Jak se jim vyhnout?

Pokud se chtějí majitelé datových schránek vrátit ke klasickým tiskopisům, postačí jim datovou schránku deaktivovat. Požádat o to mohou na každé pobočce CzechPointu a deaktivace trvá tři dny.

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob (DAP) jste ze zákona povinni podat do 1. dubna, a to v případě, že vaše roční příjmy přesáhly 15 tisíc korun. Běžně jsou poplatníci sankcionováni, pokud se opozdí o více než pět pracovních dnů. Pokud měl podnikatel v daném roce příjmy i ze zaměstnání, příjmový limit se snižuje na šest tisíc korun. V loňském roce se termín posunul o měsíc respektive dva, a to kvůli vládním restrikcím spojeným s epidemií covid-19, letos platí termín 1. 4.

Pokud poplatník podává daňové přiznání elektronicky, může tak učinit nejpozději do čtyř měsíců po uplynutí zdaňovacího období (pondělí 2. 5. 2022).

Má-li poplatník povinný audit nebo mu přiznání (dále jen DAP) zpracovává daňový poradce, jehož služeb může využít každý plátce daně, prodlužuje se mu každoročně lhůta do 1. července. Za běžných okolností musí doručit do konce března na finanční úřad plnou moc, na rozdíl od loňska to platí i letos. Více informací o tom, kdo je povinen zaplatit daň, najdete v textu zákona.

Pro úplnost dodáváme, že od zdaňovacího období 2021 mnozí živnostníci využívají výhod takzvané paušální daně, která znamená, že jim odpadla povinnost podávat daňové přiznání i přehledy zdravotním pojišťovnám či sociálce.

Změny v hlavních tiskopisech

Za uplynulé čtyři roky doznalo daňové přiznání i jeho přílohy jen minimum změn, letos jsou úpravy četnější. Loni jste kosmetickou úpravu našli na čtvrté straně tiskopisu, kde byly v seznamu příloh dvě položky navíc (příloha pro poplatníky uplatňující odčitatelnou položku podle § 34 odst. 1 zákona a také potvrzení o vyplacených příjmech a sražené dani). Ty jsou v tiskopisu i letos.

V tiskopisu pro rok 2021 ovšem došlo k úpravám ve druhém oddíle, 1. části. Týká se pouze těch, kteří mají ještě vedlejší příjmy za zaměstnání.

Především jde o řádek 32, který je označen jako neobsazený. Do loňského roku uváděli plátci do tohoto řádku „úhrn povinného pojistného podle paragrafu 6 odstavec 12 zákona o dani z příjmu“, což se změnilo k 1. 1. 2022. Dosud šlo o částky, které za ně ročně platil jako povinné odvody na zdravotním a sociálním pojištění zaměstnavatel. V řádku 35 pak v té souvislosti zůstává jen formulace „úhrn příjmů plynoucích ze zahraničí podle paragrafu 6 zákona“ (vypadla slova „zvýšený o povinné pojistné“) a zmizely i řádky 36a a 41a.

Místo řádku 52a je nově řádek 53. Jde ale jen o jiné číselné označení, položka „odpočet na odborné vzdělávání“ zůstává shodná jako v uplynulých letech.

V DAP už nenajdou všichni ti, kteří evidovali tržby elektronicky, řádek 69b, který byl označený jako sleva na evidenci tržeb. Poplatník, který v daném období zaevidoval tržby podle zákona o EET, si mohl snížit daň maximálně o pět tisíc korun. Povinnost využívat EET (u některých skupin podnikatelů) byla vzhledem k pandemii odsunuta na rok 2023 a její osud je aktuálně nejistý.

 

 

Plátce s vysokými příjmy zajímal do loňska i řádek 59 – Solidární zvýšení daně, který ovšem letos zůstává neobsazený. Solidární daň byla totiž zrušena a nahrazena jinou formou daňové progrese.

Kvůli zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky se základ daně (nad 48 násobkem průměrné mzdy) nově daní 23 procenty. OSVČ s vysokými příjmy si tak na rozdíl od zaměstnanců pohoršily. Zaměstnanců už se změna zákona dotkla už loni v lednu, podnikatelé se s ní musejí vyrovnat až nyní.

Pokud jako OSVČ uplatníte v daňovém přiznání k dani z příjmů výdajový paušál, můžete využít slevu na vyživovanou manželku či manžela i slevu na dítě. Vláda už předloni prosadila změnu, jež znamená, že tuto výhodu mohou využít i drobní živnostníci s paušálem.

V tiskopisu je také oddíl, jenž se týká právě slev na děti. Pokud má poplatník jedno dítě, může letos uplatnit měsíční daňové zvýhodnění ve výši 1267 Kč.

Daňové zvýhodnění na druhého potomka letos narostlo na 1860 Kč měsíčně, na třetí a další dítě se daňové zvýhodnění zvýšilo dokonce na 2320 korun za měsíc. V případě postižených dětí se ZTP/P je sleva dvakrát vyšší. Maximální daňový bonus (přeplatek od státu, pokud vám vyjde záporná daň) byl do loňska 60 300 korun, pro letošek byl limit zrušen. Z toho důvodu došlo k úpravám na konci 5. oddílu (řádky 75 až 77 b), které jsou ovšem dobře srozumitelné i pro laika.

Už pět let platí rovněž takzvané školkovné. To se týká rodičů, kteří platí předškolní docházku svých dětí do mateřských škol nebo dětských skupin. Ze svých daní si mohou odečíst tyto výdaje až do výše 15 200 korun za každého potomka. Loni šlo o částku 14 600 korun, která odpovídala výši minimální mzdy, jež se zvyšuje každoročně. V daňovém přiznání je na tuto slevu řádek 69a (sleva za umístění dítěte). Potvrzení o tom, že školku navštěvuje (jež obdržíte od vedení mateřské školy), je povinnou přílohou DAP.

Důležitou nedávnou změnou bylo zvýšení limitů pro osvobození příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění zaměstnanců z 30 000 (platných v roce 2016) na 50 000 korun ročně. Narostla také nezdanitelná částka na penzijní připojištění, kterou si mohou OSVČ odečíst od základu daně, a to z 12 až na 24 tisíc korun, a také odpočet na životní pojištění –  opět z 12 tisíc na 24 tisíc korun.

Připomínáme, že se pro zdaňovací období 2021 zvýšila i základní sleva na poplatníka. Do řádku 64 tak může každý poplatník vyplnit slevu 27 840 korun (dosud byla roční sleva 24 840 Kč).

Více podrobností najdete ZDE.

Zdroj: BusinnesInfo.cz