OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Inovace pro průmysl budoucnosti

4. 11. 2021

Letošní 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se koná od 8. do 12. listopadu na výstavišti v Brně, opět představí nejnovější a inovativní průmyslové technologie. Hlavním tématem je digitalizace průmyslu, která bude zvýrazněna ve speciální expozici Digitální továrna 2.0. Veletrh tak reaguje na výrazný nástup digitálních technologií do průmyslové praxe.

 

 

MSV bude také důležitým signálem pro restart ekonomiky. Celkem se na strojírenském veletrhu bude prezentovat 1016 firem z 35 zemí.

Veletrh se uskuteční v postcovidovém vydání menšího rozsahu, což je dáno objektivními faktory, které jsou důsledkem pandemie. Pro každý veletrh je důležitá rovnováha trhu, spíše určitý převis nabídky nad poptávkou. Nyní tomu tak není. Stále to ale bude veletrh reprezentující všechny důležité obory strojírenství,“ uvádí k nadcházejícímu MSV generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

„Prezentace České republiky v zahraničí je pro náš export stěžejní. Na České národní expozici, která získala stříbrnou medaili na mezinárodní soutěži World Exhibition Stand Awards 2020, se na letošním MSV pod jednou střechou Czech Republic: The Country For The Future představí už 14 státních organizací. Firmy tak služby a informace od státu získají na jednom místě,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Věřím, že po roční vynucené pauze bude 62. ročník pro všechny opět silným impulzem, zdrojem informací a inspirací, jak dál růst, na koho se obrátit a kam dál směřovat. Nebudou přitom chybět témata jako digitalizace, oběhové hospodářství či čistá mobilita. Jen na posledně jmenovanou oblast se má v letech 2021–2030 výrazně rozšířit podpora, mohla by přesáhnout 33 mld. Kč, ze zdrojů jako je Národním plán obnovy, strukturální fondy či Modernizační fond.“ 

Velmi mě těší, že po roční pauze, kdy se MSV nekonal, Svaz průmyslu a dopravy opět mohl převzít nad veletrhem záštitu a že se na brněnském výstavišti můžeme všichni společně znovu potkat. Věřím, že veřejnosti ukážeme schopnosti a umění českých firem, které vytáhly ekonomiku ze složitého období poznamenaného pandemií. Na Sněmu Svazu průmyslu zhodnotíme působení předchozí vlády, představíme priority pro tu budoucí a opět oceníme úspěšné firmy a osobnosti průmyslu,“ sdělila generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová.

Informace pro návštěvníky i vystavovatele

Hygienicko-bezpečnostní pravidla

Na MSV budou platit hygienicko-bezpečnostní pravidla, která přispějí k bezpečnému konání akce. Do pavilonu bude možné vstoupit pouze s platným potvrzením o bezinfekčnosti dle systému O-N-T (očkování – prodělaná nemoc – test). Mezi další bezpečnostní opatření bude patřit ochrana dýchacích cest dle aktuálních pravidel a dodržování rozestupů.

Otevírací doba a vstupné

Mezinárodní strojírenský veletrh se koná od 8. do 12. listopadu 2021. Nejlepší je pořídit si vstupenku online, kde je k dostání za 250 Kč. Na místě zaplatí dospělí za vstupenku 300 Kč. Veletrh otevírá své brány vždy v 9 hodin ráno. Od pondělí do čtvrtka bude otevřeno do 17 hodin, v pátek do 16 hodin.

Technologická transformace české ekonomiky

Názornou ukázkou digitální transformace průmyslu bude expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F. Cílem projektu je ukázat cestu k tomu, aby se Česká republika stala „laboratoří Evropy“, kde se nasazují, pilotují a úspěšně rozvíjejí nové technologie a s nimi spojené postupy vedoucí k vyšší efektivitě. Zlatým partnerem projektu se stala společnost Siemens. Dalšími partnery jsou společnosti Cerebrica a Grant Thornton. Institucionálním partnerem je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Hlavní částí Digitální továrny 2.0 bude tematicky strukturovaná expozice, ve které firmy odprezentují konkrétní řešení a případové studie. „Zaměřili jsme se zejména témata jako umělá inteligence ve výrobě, inteligentní robotika, nové firemní datové systémy nebo blockchain,“ upřesnil ředitel MSV Michalis Busios. Chybět nebude ani digitální stage, jejíž aktivity budou vysílány také online. Ve středu 10. listopadu se uskuteční konference Česká republika – průmyslová velmoc 2028?, která se zaměří na digitální transformaci v pocovidové době. Věnovat se bude definici strategických záměrů rozvoje ČR i případovým studiím o úspěšných řešeních a postupech.

Novinky ze všech oborů

Tradičně silnými obory na Mezinárodním strojírenském veletrhu budou obrábění a tváření. Z vystavovatelů se představí ALBA precision, ALFLETH Engineering, Bomar, Bystronic Czech Republic, CZ. TECH Čelákovice, DMG MORI Czech, HEIDENHAIN, ITAX PRECISION, Maschinenfabrik Berthold Hermle AG, Misan, PENTA TRADING, PRIMA POWER CENTRAL EUROPE, PROFIKA, První hanácká BOW, Renishaw, RIMATEC, SCHUNK Intec, SK Technik, TAIMA, TAJMAC-ZPS, TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE, TRUMPF Praha nebo Yamazaki Mazak Central Europe. Dobře zastoupen bude také obor plasty, pryže, kompozity. Veletrhu se zúčastní například ARBURG, BOCO PARDUBICE, JAN SVOBODA, KUBOUŠEK nebo Wittmann Battenfeld CZ. Z oboru elektronika, automatizace a měřicí technika nechybí firmy jako Carl Zeiss, Hexagon Metrology, KUKA, Mitutoyo Česko, Olympus Czech Group, Stäubli Systems a Zeltwanger AMT. Pozornost bude věnována také 3D tisku, který budou zastupovat firmy jako 3Dees Industries, 3Dwiser, MCAE Systems, Prusa Research by Josef Prusa či SolidVision. V oboru materiály a komponenty pro strojírenství nebudou chybět AC Steel Group, AMPO nebo BIBUS. Svařování budou reprezentovat například firmy Messer Cutting Systems Slovensko, Migatronic CZ, Valk Welding CZ a Vanad 2000.

Součástí MSV bude i Česká národní expozice prezentovaná pod značkou Czech Republic: The Country For The Future. Pod jednou střechou se tak představí Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo obrany ČR, Ministerstvo dopravy ČR, Agentura pro podnikání a inovace, CzechInvest, CzechTrade, Česká exportní banka, Česká rozvojová agentura, Exportní a garanční pojišťovací agentura, Národní rozvojová banka, Strojírenský zkušební ústav, Technologická agentura ČR a Úřad průmyslového vlastnictví.

Mezinárodní strojírenský veletrh se vyznačuje také účastí zahraničních firem a odborníků. Kolektivními účastmi budou zastoupeny Francie, Polsko, Rakousko, Slovensko nebo Tchaj-wan. Součástí veletrhu bude v letošní roce i expozice Japonska pod hlavičkou japonské vládní agentury JETRO (Japan External Trade Organization), která podporuje vzájemné obchodní a investiční vztahy mezi Japonskem a zbytkem světa. Poprvé se oficiální účastí představí Indonésie.

Transport a Logistika nabídne řadu dopravních a logistických řešení, které navazují na průmyslové technologie. Veletrhu se zúčastní ACCORD PRAHA, ALTO SYSTEMS, DENIOS, ENPRAG, italská společnost IMANPACK PACKAGING & ECO SOLUTIONS SPA, Kardex, Kasys, SysTech Group a další. Představí se také mnoho nových vystavovatelů, například polské společnosti ASD SYSTEMS POLSKA a Heverc, italské firmy Bonotto Packaging a GRUNIVERPAL, nizozemská společnost Reesink Logistic Solutions BV, dále firmy Machinery Movers, OCS OVERHEAD CONVEYOR SYSTEM, SolverTech, TEDOX, TOMEGAS, VendPRO, W rent a Zemský výbor EPAL pro Českou a Slovenskou republiku. Součástí doprovodného programu bude projekt Markem-Imaje Packaging Live, tedy oblíbená balicí linka s komentovanými ukázkami v pavilonu A2. Hlavním tématem veletrhu Envitech bude cirkulární ekonomika neboli systém opětovného využívání materiálů. Tato problematika se řadí k prioritám udržitelného rozvoje v Evropské unii a spočívá především v zodpovědném zacházení se zdroji a optimalizaci výrobních procesů.

Zdroj: Komoraplus.cz