OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Informace pro zaměstnavatele k povinnosti zaměstnanců používat respirátory na pracovišti od 25. října

26. 10. 2021

Doplňující informace:

 

V návaznosti na dnes (22. 10. 2021) zaslanou informaci ohledně používání ochranného prostředku dýchacích cest na pracovišti, kterou jsme převzali z webu Ministerstva zdravotnictví ČR, vám nyní zasílám zpřesnění některých informací. Ukázalo se totiž, že uvedené informace mohou mít nejednoznačný výklad. Z uvedeného důvodu jsme se obrátili přímo na zástupce MZ ČR s požadavkem o vyjasnění.

 

  1. Jako zavádějící se může jevit tato informace: 

Nadále (i po platnosti nového MO, a to od 25. 10. 2021) platí pro všechny osoby zákaz pohybu a pobytu bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek, který brání šíření kapének, ve všech ostatních v bodu 1 mimořádného opatření neuvedených vnitřních prostorech, tj. např. i pracoviště, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 1,5 metru. Tato povinnost se nevztahuje na osoby v době výkonu práce na pracovišti nebo v době výkonu jiné obdobné činnosti po dobu, kdy tuto činnost vykonávají na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby než spolupracovníka.

Pozn.: Jedná se o textovou chybu ze strany MZ ČR. Platí, že povinnost se nevztahuje na osoby v době výkonu práce na pracovišti nebo v době výkonu jiné obdobné činnosti po dobu, kdy tuto činnost vykonávají na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby.

  1. Ne zcela jasná může být také informace v samotném závěru:

Dále je zaměstnavateli dána možnost, aby bez ohledu na ustanovení čl. I bodu 1 písm. b), a to zejména minimální vzdálenost 1,5 metru, stanovil v návaznosti na hodnocení rizik specifický postup používání ochranných prostředků dýchacích cest pro své pracoviště. V daném případě, pokud se nejedná o rizikový faktor, který je běžnou součástí práce, tak ochranný prostředek dýchacích cest není klasifikován jako osobní ochranný pracovní prostředek.

 

Pozn.: Dle vyjádření MZ ČR se má na mysli, že zaměstnavatel má možnost zhodnotit rizika na pracovišti a stanovit individuální postup používání ochranných prostředků dýchacích cest pro své pracoviště. Zjednodušeně řečeno, zaměstnavatel může v určitých případech, kdy je výkon práce spojen např. vysokou fyzickou námahou či na pracovištích se zvýšenou teplotou, přizpůsobit používání ochranných prostředků dýchacích cest. V této záležitosti se pokusíme zajistit další informace, proto doporučuji průběžně sledovat komorový web: https://www.komora.cz/.

 

Aktuální informací rovněž je, že celý příští týden bude dle domluvy mezi ministrem průmyslu a obchodu a ministrem zdravotnictví považován za „přechodný“, čímž firmám vznikne prostor pro pořízení dostatečného počtu ochranných prostředků dýchacích cest. V příštím týdnu tedy firmám nehrozí žádné sankce při nesplnění povinností vyplývajících z Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví o nošení ochranných prostředků dýchacích cest s účinností od 25. října. V „ostrém“ režimu se tak ocitneme od 1. listopadu 2021.

 

Původní text:

Ministerstvo zdravotnictví dne 22. října 2021 publikovalo v návaznosti na současnou epidemickou situaci a možný trend vývoje mimořádné opatření upravující používání ochranných prostředků dýchacích cest. Mimořádné opatření upravuje i používání ochranného prostředku dýchacích cest na pracovišti.

Nadále (i po platnosti nového MO, a to od 25. 10. 2021) platí pro všechny osoby zákaz pohybu a pobytu bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek, který brání šíření kapének, ve všech ostatních v bodu 1 mimořádného opatření neuvedených vnitřních prostorech, tj. např. i pracoviště, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 1,5 metru. 

Tato povinnost se nevztahuje na osoby v době výkonu práce na pracovišti nebo v době výkonu jiné obdobné činnosti po dobu, kdy tuto činnost vykonávají na jednom místě bez přítomnosti jiné osoby než spolupracovníka. 

Na základě výše uvedeného je tedy umožněno zaměstnancům vykonávat práci bez ochranných prostředků dýchacích cest za předpokladu, že budou dodržovat výše uvedené  podmínky – tedy v případě pohybu ve vnitřních prostorách pracoviště s rozestupy většími než 1,5 metru.

Dále je zaměstnavateli dána možnost, aby bez ohledu na ustanovení čl. I bodu 1 písm. b), a to zejména minimální vzdálenost 1,5 metru, stanovil v návaznosti na hodnocení rizik specifický postup používání ochranných prostředků dýchacích cest pro své pracoviště. V daném případě, pokud se nejedná o rizikový faktor, který je běžnou součástí práce, tak ochranný prostředek dýchacích cest není klasifikován jako osobní ochranný pracovní prostředek.

Zdroj: Web HK ČR