OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Hospodářská komora bude u modernizace a reformy systému veřejného zdravotnictví

26. 7. 2021

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ustanovil při Ministerstvu zdravotnictví pracovní skupinu, jejímž hlavním úkolem je modernizace a reforma systému institucí ochrany veřejného zdraví tak, aby to odpovídalo požadavkům aktuální doby a navíc umožnilo lépe reagovat na budoucí zdravotní výzvy, včetně další možné pandemie. Členem skupiny byl jmenován také předseda Sekce pro zdravotnictví a sociální služby Hospodářské komory Ivo Hlaváč.

 

 

„Pandemie koronaviru, která zasáhla celý svět, nám nastavila zrcadlo a dala příležitost k tomu, abychom se z ní poučili a v budoucnu mohli lépe čelit obdobným hrozbám. Ochrana veřejného zdraví je oblastí, která potřebuje modernizovat. Proto jsem vytvořil pracovní skupinu složenou z expertů, která se bude pravidelně každý týden scházet a připraví koncept reformy těchto institucí,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Pracovní skupinu tvoří

Předseda – Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU, člen mezioborové skupiny MeSES

Ivo Hlaváč, předseda Sekce pro zdravotnictví a sociální služby Hospodářské komory

Pavla Svrčinová, hlavni hygienička, náměstkyně ministra zdravotnictví

Barbora Macková, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Eduard Ježo, ředitel Zdravotního ústavu Ostrava a Ústí nad Labem

Alena Šteflová, bývalá ředitelka kanceláře WHO v ČR, ex-náměstkyně MZ ČR, poradce ministra zdravotnictví

Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEM, člen MeSES a Rady vlády pro zdravotní rizika

Dagmar Dzúrová, profesorka demografie, odbornice na sociální epidemiologii z Univerzity Karlovy

Srdan Matič, zástupce WHO v ČR

Pavel Hroboň, Centrum pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) a Advance Healthcare Management Institute

 

Pracovní skupina byla ustanovena na základě potřeby vytvoření respektované instituce, která řídí odborná stanoviska k epidemiím, jako je tomu v zahraničí. Východiskem je fakt, že pandemie, v rozsahu jako je současná pandemie koronaviru, se můžou v budoucnu opakovat. Nemusí přitom jít jen o infekční choroby, ale třeba i chronické nepřenosné. Skupina by se měla zabývat i ochranou zdraví v rámci životního a pracovního prostředí. Dalším úkolem, který si poradní orgán bere za cíl je větší míra centralizace řízení hygienických stanic a lepší koordinace všech složek celého systému v krizových situacích.

O potřebě reformovat a modernizovat celý zdravotní systém se podobně jako o reformě systému penzijního hovoří dlouhá léta. Pandemie tuto potřebu ještě zvýraznila, když ukázala slabiny celého systému. Otázkou tedy je, zda by při této příležitosti nebylo vhodné nastartovat širší debatu o skutečně zásadní reformě celého zdravotnictví. Témata jsou nasnadě: digitalizace zdravotnictví, systém úhrad i financování včetně míry spoluúčasti, systém zdravotního pojištění, nepodkročitelná úroveň zdravotní péče i prevence, páteřní síť poskytovatelů péče na všech úrovních i vzdělávání pro zdravotnictví. To vše jsou podmínky, limitující v součtu kvalitu i dostupnost zdravotní péče. A současně podmínky, které nerámuje žádná dlouhodobá vize, na níž by byla celospolečenská shoda.

Zdroj: Komoraplus.cz