Vláda finišuje Národní plán obnovy
11. 3. 2021Ještě letos by měly mít tuzemské podniky možnost čerpat prostředky z Národního plánu obnovy, který právě vzniká a do konce dubna by měl být předložen ke schválení příslušným evropským orgánům. Na přípravě klíčových dokumentů, například v podobě Národního plánu reforem, již řadu let spolupracuje v rámci evropského semestru s Úřadem vlády ČR také Hospodářská komora. Ta se také podílí i na strategickém Národním plánu obnovy.
Dnes proběhlo další kolo jednání o strategii, která reaguje na novinku, jíž je v evropském systému společného financování Facilita pro oživení a odolnost (RRF). Ta má pomoci zmírnit škody způsobené covidovou pandemií a preventivně posílit ekonomický, sociální, zdravotní a environmentální systém EU tak, aby byl pro případ příštího obdobného šoku odolnější.
Částka vyčleněná na tento účel má potenciál urychlit řadu potřebných změn i v ČR. Vzhledem k tomu, že na RRF se země EU shodly v loňském roce a prostředky jsou určeny k čerpání již v letech 2021-2023, musela státní správa reagovat ve velmi krátkém čase. To se projevilo i na poměrně rozpačité a uspěchané první verzi dokumentu, který MPO představilo už v říjnu 2020. Od té doby – podle informací z vedení HK ČR – nastal výrazný posun. „Nová verze reaguje na nejvíce kritizované oblasti verze říjnové, mnohem lépe odpovídá zadání a především obsahově je mnohem zřetelnější. Zmizely nesystémové návrhy, jako byly zrychlené odpisy či loss carry back, a zdá se, že nový pohled se posouvá k vyváženému poměru mezi reformami a investicemi.
Předchozí varianta totiž obsahovala pouze investice a na reformy rezignovala. Došlo také k určitému vyvážení poměru finančních alokací mezi jednotlivými pilíři,“ říká hlavní analytička HK ČR Karina Kubelková.
Komora také pozitivně hodnotí nastavení způsobu, jakým každý projekt musí prokázat, že je reakcí či prevencí spojenou s covidem a naplňuje cíle zelené nebo digitální transformace. Kritiku Komory zatím sklízí fakt, že „běžný“ podnikatel, který byl postižen dopady koronavirové krize, ale nebude patřit do sektoru ICT, energetiky či biotechnologií nebo nanotechnologií, nebude moci získat z NPO žádnou podporu. „V tomto ohledu je na návrhu třeba ještě zapracovat,“ konstatuje prezident HK ČR Vladimír Dlouhý a dodává: „Uvítali bychom intenzivnější spolupráci MPO se zástupci podnikatelů při finalizaci Národního plánu obnovy. Nabízíme spolupráci našich expertů s vhledem do reálného fungování sektorů spadajících pod jednotlivé komponenty. Varujeme před uspěchanou finalizací jednotlivých komponent. Je zásadní, aby byl v následné diskuzi poskytnut přiměřený čas pro vyjádření k přepracované verzi plánu pro všechny zúčastněné strany v rámci standardního mezirezortního připomínkového řízení.“
Zdroj: Komoraplus.cz