Hrozba "jednoruké generace"
4. 2. 2021Dočkáme se mistrů řemeslníků? Legislativní rada vlády se má v příštím týdnu zabývat mistrovskou zkouškou. Projektem, jehož duchovním otcem je prezident Cechu obkladačů ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR Roman Pommer. Muž, který se dlouhodobě snaží o zvyšování prestiže kvalitního řemesla a respektu k poctivým řemeslníkům.
Dlouhodobě se snažíte o zvýšení či návrat respektu k řemeslným živnostem. S jakými pocity?
Dvacet let tvrdím totéž. Rozdíl mezi českým a německým podnikatelem je jeden. Čech se vás zeptá, za kolik vám to udělá jeho konkurence, a pak vám to nabídne laciněji. Německý podnikatel se vás také zeptá, ale udělá vám to za stejnou nebo i vyšší cenu, ale udělá něco navíc, třeba po sobě dokonale uklidí. My jsme našli cestu v tom, že podrážíme cenu. To je ohromný nešvar, který tu zakořenil a který je těžké vymýtit. Nahrává tomu i to, že v Česku třicet let nefunguje žádná kontrola. Ničeho. A to je průšvih. Vezměte si jen u nás tak běžné překračování rychlosti. Přitom stačí u silnice postavit figurínu policisty a všichni brzdíme. Nikdo nemá strach z kontrol, které se v rámci živnostenského zákona vlastně neprovádějí.
Ale je tu řada lidí, kteří disciplínu odpovědnost mají a pravidla dodržují a podnikají na úrovni. Vy je určitě znáte taky…
Znám. Ale to obecné povědomí nechce začínat u sebe, chce jen demokratická práva a žádnou individuální, osobní odpovědnost. To ale nejde. Já jsem začínal podnikat v roce 1987, když jsem si podle tehdejší „stopětky“ nechal vystavit povolení od národního výboru a v únoru 1989 jsem dokonce dal výpověď na Pražské stavební obnově, kde jsem byl tehdy zaměstnán právě jako stavební mistr obkladačů. Manželka si schovala z našetřených úspor pět tisíc Kčs ke tchýni, protože myslela, že jsem se zbláznil. Mě ta práce ale bavila a chtěl jsem podnikat. Kdo z dnešních podnikatelů může říct, že byl ochoten makat a platit komunistům z výdělku nad osmdesát tisíc osmdesát procent daní? Chceme svobodné podnikání s komunistickým ochranitelstvím.
Mistrovská zkouška
Projekt, který dlouhodobě prosazuje Hospodářská komora ČR a mnohá její společenstva i samostatné řemeslné spolky. V nejbližších dnech má o návrhu jednat Legislativní rada vlády.
Jaký má mistrovská zkouška smysl a co přinese?
Především je to institucionální možnost profesního rozvoje, který řemeslným oborům v podstatě chybí. Mistrovská zkouška má na nejvyšší úrovni završit profesní vzdělávání řemeslníků a ocenit jejich dovednosti. Jako taková bude pro mistry představovat konkurenční výhodu na českém i evropském trhu.
Významný dopad má ale také na spotřebitele, když představuje garanci nejvyšší kvality, čímž přispěje ke kultivaci trhu i k dalšímu zvyšování prestiže řemesel a jejich propagace.
Teď je velmi aktuální otázka, zda pod dopadem koronavirové krize si nezvykáme na státní pomoc víc, než je zdrávo. Opatření se snadno zavádějí a nesnadno ruší, tvrdí někteří ekonomové…
Další zajímavosti čtěte ZDE.
Zdroj: Komora.cz