OHK Jihlava

OHK Jihlava
Okresní hospodářská komora Jihlava
podatelna@hkjihlava.cz | +420 567 309 320 | Benešova 1256/13 | 586 01 Jihlava

Další omezení kvůli pandemii Covid-19 - zpřísnění podle PES

15. 12. 2020

Protiepidemický systém (PES), který v Česku dohlíží na covid, má nadále pět stupňů pohotovosti. Riziko na podzim postupně kleslo z pátého stupně na třetí, kdy byly výrazně omezeny vládní restrikce. Od pátku 18. prosince se ale vracíme do 4. stupně a například restaurace či hotely budou opět uzavřeny. Rozhodla o tom vláda. Vrací se i noční zákaz vycházení. Dobré zprávy má stát pro zástupce maloobchodu.

 

 

Každou fázi systému PES určuje hodnota rizikového skóre, které si můžete sami spočítat v interaktivní aplikaci.

Nejvyšší riziko je potenciálně na čísle 100, při skóre 62 navrhl ministr zdravotnictví Jan Blatný vládě první zmírnění restrikcí, které nastalo v pondělí 23. 11. Další výrazné uvolnění přišlo 3. prosince poté, co rizikové skóre celostátně pokleslo na 57 (třetí stupeň).

Koncem prvního prosincového týdne se ovšem Česko vrátilo na čísla, jež odpovídají stupni číslo 4. Vláda návrat k částečnému lockdownu o několik dní odložila, nakonec se ale zpřísněním nevyhneme. Silnější restrikce budou platit od pátku 18. prosince, tentokrát ale nepostihnou obchody a služby jako kadeřnictví či kosmetika. Poslanci také opět schválili nouzový stav (zatím do 23. prosince).

V pondělí 23. 11. se částečně otevřely školy, prezenční výuka se týká speciálních škol a 1. stupně ZŠ. V prosinci k nim přibyly 1. ročníky vysokých škol. Takzvaná rotační prezenční výuka (skupiny žáků a studentů se střídají po týdnu) bude probíhat na středních školách i na druhém stupni ZŠ do konce třetího prosincového týdne.

Před Vánoci půjdou děti do škol naposledy v pátek 18. prosince. Platí to pro základní, střední, vyšší odborné školy a konzervatoře i pro základní umělecké školy. Noční zákaz vycházení bude platit od 23 hodin do páté ráno.

 

 

Aktuálně se mohou konat svatby, pohřby, bohoslužby či náboženská shromáždění s omezeními. Počty lidí na bohoslužbách se s přechodem na čtvrtý stupeň systému PES sníží od pátku z 30 na 20 procent kapacity kostela (a maximálně 20 lidí). Maximální kapacitu lze využít jen pro sedící účastníky bohoslužeb.

V posledním listopadovém týdnu byl umožněn také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Čtvrtý i třetí stupeň umožňují konání koncertů, divadelních, filmových a jiných uměleckých představení včetně cirkusů a varieté, jenže zatím stále bez přítomnosti diváků.

Oranžový i červený PES: Prodejci mají zelenou

Zelenou dostal byznys ve třetím stupni, kdy se otevřely všechny obchody a restaurace. Vydrželo to ale jen čtrnáct dní. Od pátku 18. prosince budou restaurace, hotely a penziony opět zavřené.

Obchody nicméně dostaly výjimku – zůstanou otevřené bez ohledu na sortiment, dokonce budou moci prodávat i na Štědrý den do 12 hodin. O svátcích bude tradičně zavřeno.

V maloobchodě nadále platí omezení jeden člověk na 15 m2. V obchodních centrech by měly být dodržovány dvoumetrové rozestupy a dětské koutky zůstávají zavřené. Restaurace a bistra v nákupních centrech, v tzv. foodcourtech, mohou fungovat jako výdejní okénka a prodávat jídlo zákazníkům. Ti si ho ovšem musejí odnést s sebou. Totéž platí od 18.12. i pro ostatní podniky v gastronomii. Prodej přes výdejní okénka vláda restauracím povolí.

Lidé si budou znovu smět odnášet například kávu nebo čaj připravené v provozovně. Kabinet na zasedání 14. prosince zrušil zákaz prodeje nealkoholických nápojů s sebou.

Nově bude povoleno lyžování. Lyžařské vleky se mohou už před svátky rozjet, ve střediscích ale nebude možné se ubytovat.

Úřad zveřejňuje aktuální skóre denně na svém webu 

Postižení podnikatelé dostanou kompenzace. „Dostanou 100 procent nájmu na tři měsíce, 100 procent mezd a odvodů, speciální kompenzace za pokoje pro ubytovací zařízení a gastro bonus pro všechny majitele restaurací ve vazbě na počet zaměstnanců.  Na vládě jsme schválili 10 miliard podpory pro dotčené obory,“ oznámil vicepremiér Karel Havlíček. Restauratéři budou mít nárok na bonus 400 korun na jednoho zaměstnance nebo spolupracujícího živnostníka a den. Čerpat budou moci podporu například i na manželku, která v podniku pracuje.

Každý provozovatel ubytovacího zařízení bude dostávat na jeden pokoj a konkrétní den, kdy musel mít zavřeno, konkrétní příspěvek (od 100 do 330 korun).

První prosincový čtvrtek otevřela kadeřnictví, kosmetické služby, masážní salony, manikúra nebo solária a zůstanou v provozu i po přechodu do čtvrtého stupně. I tady však musí mít jeden zákazník pro sebe minimálně patnáct metrů čtverečních. Platí i povinné dvoumetrové rozestupy, přičemž děti do patnácti let, které doprovází dospělý, se nezapočítávají.

Detailně: matice opatření protiepidemického systému pro průmysl a obchod

Amatérští sportovci už si koncem prosince uvnitř nezasportují. Sportovní areály a haly se opět zavírají. Venku je možné sportovat pouze v týmech do šesti lidí.

Nespokojení hostinští a zástupci pivovarů

„Nejistota je přesně to, co nám vadí nejvíc. Potýkáme se s tím už od března. Vláda něco vyhlásí a za týden už to neplatí. Začátkem prosince jsme se dozvěděli, že budeme mít otevřeno do deseti večer, pak do 20:00 a teď se to zase mění. Letošek možná přežijeme, ale předpokládám, že budeme propouštět,“ říká hostinský z Prahy Milan Petřík.

Podnikatelům v gastronomii vadilo nejvíce to, že se vláda po 9. prosinci částečně přestala řídit tabulkou PES. Pokud je Česko ve třetím stupni, měly být hospody včetně výdejních okének otevřeny do 22 hodin a konzumace alkoholických nápojů na veřejnosti povolena. Po přesunu do 4. stupně už zástupci gastro sektoru bez obalu tvrdí: Bez kompenzací nepřežijeme.

Pivovary, společně s AMSP ČR a dalšími partnery nešetří stížnostmi na vládu a koalici. Sami alespoň spustili iniciativu Bezpečná restaurace, jejímž cílem je sjednotit hygienická pravidla v gastronomii a podpořit jejich dodržování ze strany hostů i personálu.

Podnikatelé si stěžovali už na to, že museli zavírat do osmi hodin večer, nyní budou muset mít zavřeno celý den a spoléhat budou jen na výdej jídel u okének případně přímý rozvoz zákazníkům.

Mějte otevřeno déle

„Aby se zákazníci nekumulovali v obchodech v předvánočním čase, rádi bychom prodejce vyzvali, aby prodloužili otevírací dobu,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková a dodává: „Bezpečný adventní nákup bude heslem pro tento segment a věřím, že lidé si na tento režim zvyknou a budou dodržovat pravidla.“

Svaz průmyslu a dopravy ČR zjišťoval, jaká opatření proti šíření nákazy zavedly tuzemské firmy. Podle něj podniky pravidelně dezinfikují pracoviště i nářadí a provozní prostředky, instalovaly ochranná plexiskla, měří teplotu u vstupu a tam kde je to možné, doporučují home-office. Některé firmy samy preventivně testují antigenními testy či trasují zaměstnance.

PES? Rozpaky na straně podnikatelů

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), ale i další podnikatelské svazy, varovaly před zavedením omezení počtu zákazníků tak, že smí být v prodejně jen jeden člověk na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Toto opatření už ale platí několik týdnů beze změny.

Vládu jsme opakovaně upozornili, že tento odborně nezdůvodněný limit povede k vytvoření značné koncentrace lidí před vstupem do obchodů a nákupních center, a 20 až 30 % zákazníků nebude možno vůbec obsloužit. Navíc toto opatření zbytečně zvýší mobilitu lidí, kteří se budou mezi prodejnami pohybovat a hledat tu s nejmenšími frontami, zmiňuje SOCR v tiskové zprávě. První týdny ukázaly, že se to částečně děje. Prosincové otevření všech obchodů (uzavřeno bylo asi 70 procent provozoven) to částečně změnilo a front ubylo.

Podle Hospodářské komory si podnikatelé nepřejí neřízené rozvolňování vládních opatření, kvůli kterému by museli uzavírat své provozovny znovu. Zároveň pro ně ale musí mít ekonomický smysl své provozovny znovu otevřít, tvrdí HK ČR.

Protiepidemický systém PES pro podniky znamená, že budou muset další měsíce fungovat v režimu, jehož výsledkem bude závislost na státní podpoře, nebo propouštění zaměstnanců a definitivní uzavření provozoven, konstatovala Komora.  Ta předložila vládě vlastní návrhy (respektive návrhy podnikatelů, jež zastupuje), ministerstvo zdravotnictví je prý ale v PES příliš nezohlednilo.

Je nutný nouzový stav?

HK ČR se stejně jako opozici nelíbí, že všechna opatření PES včetně těch v nejnižším stupni rizika vyžadují nouzový stav.

„To v praxi znamená, že vláda předpokládá udržení nouzového stavu v řádu mnoha měsíců, což považujeme za naprosto nepřijatelné. Stejně tak není vůbec zřejmé, při jakých počtech pozitivně testovaných či počtech hospitalizovaných se závažnými komplikacemi v nemocnicích nastupuje ten který režimový stupeň. To popírá avizovaný transparentní systém, ve kterém si každý občan a podnikatel bude moci jednoduše predikovat postup regulačních opatření,“ domnívá se Dlouhý. Vláda nicméně slíbila, že systém upraví. Zároveň bude žádat o další prodloužení nouzového stavu.

Hospodářská komora také uvedla, že je připravena pokračovat v jednáních s vládou o úpravě modelu i přípravě kompenzačních programů tak, aby zohledňovaly i podnikatelský sektor.