Hospodářská komora odmítá rozpočtové škrty výdajů na obranu
11. 12. 2020V souvislosti s aktuálně projednávaným zákonem o státním rozpočtu na příští rok Hospodářská komora odmítá škrty ve výdajích na obranu. Kromě toho, že se Armáda ČR výrazně podílí na pomoci obyvatelstvu i firmám v době pandemie covidu-19, je nezbytné, aby obranné složky ČR v příštích letech výrazně investovaly do nového moderního vybavení a byly tak schopny plnit své úkoly i spojenecké závazky. Tyto investice také pomohou tuzemskému obrannému průmyslu. Zachování výše výdajů na obranu na dnešním jednání podpořili členové Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory. O podobě státního rozpočtu pak bude zítra ministryně financí Alena Schillerová diskutovat s vedením KSČM.
Návrh rozpočtu pro příští rok v kapitole ministerstva obrany počítá s 85,3 mld. Kč. Komora apeluje na zákonodárce, aby se tato částka nesnižovala, jak mj. při jednání sněmovního rozpočtového výboru navrhovali poslanci KSČM. „Armáda v tomto roce opět prokázala své schopnosti a svoji flexibilitu v nasazení v boji s pandemií koronaviru. Pokud by rozpočet resortu obrany klesl o 10 miliard korun, hrozí armádě, že bude zaostávat za svými kolegy z okolních států v pořizování a modernizaci své výzbroje. Zastaví se mnohé připravované i již realizované modernizační projekty, a dojde tím i ke snížení podílu domácího obranného průmyslu na těchto projektech, což bude mít nepříznivý dopad na příjmy státního rozpočtu a zaměstnanost,“ upozorňuje předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory Lubomír Kovařík.
Komora zároveň připomíná spojenecký závazek České republiky jako člena NATO, že její výdaje na obranu nemohou klesat, právě naopak. „Pokud chceme být platnými členy Severoatlantické aliance, nemůžeme z obrany dělat rozpočtového otloukánka. Globální hrozby ze světa s koronavirem nevymizely a naše ozbrojené složky musí mít dostatek prostředků na svoji modernizaci. Oceňuji proto slova premiéra Andreje Babiše i ministra obrany Lubomíra Metnara, kteří škrty armádního rozpočtu zásadně odmítají,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Hospodářská komora zároveň připomíná, že vyšší rozpočet na obranu znamená i větší šanci pro tuzemský obranný průmysl, který se, podobně jako ostatní sektory ekonomiky, vyrovnává s dopady koronavirové krize.