Od roku 2021 se zaměstnancům zvýší limit pro odvod pojistného
1. 12. 2020Příjem zakládající účast na nemocenském (a tím i důchodovém) pojištění zaměstnanců bude vyšší. Změna se projeví ve zdanění, ale i ve zdravotním pojištění.
Vyšší limit přinese zaměstnancům i zaměstnavatelům úspory na odvodech, na druhou stranu také povinnosti spojené s odhlášením a případně opětovným přihlášením k účasti na pojištění. Postupy v sociálním a zdravotním pojištění se tradičně liší.
Jde o změnu v souvislosti s vyhlašovanou průměrnou mzdou. Nařízením vlády s číslem 381/2020 Sb., jsou s účinností od 1. ledna 2021 stanoveny údaje o průměrné mzdě a z ní plynoucí redukční hranice pro výpočet důchodů v roce 2021. Rozhodný příjem pro účast na nemocenském pojištění pro rok 2021 se zvyšuje z původních 3 000 Kč na 3 500 Kč měsíčně. Tato částka již byla potvrzena samostatným sdělením MPSV číslo 436/2020 Sb. V letech 2012 až 2018 se jednalo o částku 2 500 Kč, od 1. ledna 2019 došlo ke zvýšení na 3 000 Kč (platné pro roky 2019 a 2020).
Vyměřovací základ ve zdravotním pojištění
Zvýšení příjmu, který založí účast na nemocenském pojištění, se projeví i v oblasti zdravotního pojištění. Od 1. ledna 2021 se mění započitatelný (rozhodný) příjem z částky 3 000 Kč na částku 3 500 Kč. Započitatelný (rozhodný) příjem v systému veřejného zdravotního pojištění se používá pro určení výjimky, kdy daná osoba není zaměstnancem. Osoba, která je uvedena ve výjimce v zákoně o veřejném zdravotním pojištění a je pod hranicí započitatelného příjmu (tedy od 1. 1. 2021 méně než 3 500 Kč), nebude považována za zaměstnance ve smyslu zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Výjimky se taxativně týkají pouze:
- člena družstva, který není v pracovněprávním vztahu k družstvu, ale vykonává pro družstvo práci, za kterou je jím odměňován, a který v kalendářním měsíci nedosáhl započitatelného příjmu,
- osoby činné na základě dohody o pracovní činnosti, popřípadě více dohod o pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele, pokud úhrn příjmů z takových dohod v kalendářním měsíci nedosáhl započitatelného příjmu; započitatelný příjem zúčtovaný zaměstnavatelem až po skončení dohody o pracovní činnosti se považuje za příjem zúčtovaný do kalendářního měsíce, v němž tato dohoda skončila,
- dobrovolného pracovníka pečovatelské služby, který v kalendářním měsíci nedosáhl započitatelného příjmu.
Stanovení výše započitatelného (rozhodného) příjmu, a to i pro účely zdravotního pojištění, vychází ze zákona o nemocenském pojištění. Zvyšování a úpravy výše rozhodného příjmu jsou vázány na výši všeobecného vyměřovacího základu a přepočítávacího koeficientu stanoveného podle zákona o důchodovém pojištění.
Více ZDE.