Okresní hospodářská komora Jihlava
je subjektem zastupujícím českou podnikatelskou veřejnost, je neodmyslitelnou součástí hospodářského života v ČR. Chrání zájmy svých členů sdružujících se v regionální síti komor a v živnostenských společenstvech. Hlavním posláním komory je prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu.
 
Menu
Aktuálně

Naši partneři
Partneři

EVROPSKÁ UNIE
Strukturální fony EU
ABI

ABI - Přechodné období pro služby v Rakousku

Rakousko si u některých druhů služeb vyjednalo přechodné období, na základě kterého může omezovat volné poskytování služeb pro pracovníky z nových členských států střední a východní Evropy, a to v délce min. 2 let a max. 7 let. Obory, kterých se týká omezení jsou: stavebnictví a příbuzné obory, zahradnické služby, úklidové a čistící služby, sociální služby, bezpečnostní služby
EU s textem
ABI

Firma se sídlem v ČR musí pro své pracovníky vysílané do Rakouska získat tzv. Entsendebewilligung (povolení k vyslání), které vydává rakouský úřad práce (ArbeitsmarktserviceAMS, informace na http://www.ams.or.at - seznam úřadoven, včetně formuláře žádosti).
Povolení se vydává na konkrétní osobu a časové období je nepřenosné. Je vhodné předem ověřit možnost udělení pracovního povolení ve spolupráci s rakouským zadavatelem objednávky, který AMS zdůvodní potřebu udělení pracovního povolení.
AMS je povinen toto povolení vystavit během 6 týdnů, pokud jsou splněné všechny potřebné předpoklady:
 • řádný a nejméně 1 rok trvající přímý pracovní poměr nebo pracovní smlouva na dobu neurčitou, dále musí v ČR disponovat příslušnými povoleními pro své zaměstnání
 • musí být dodrženy rakouské mzdové a pracovní podmínky )odměna přibližně odpovídající kolektivní smlouvě a odpovídající dovolená), jakož i dále právní ustanovení sociálního pojištění
 • povolení k vysílání smí být uděleno v jednotlivých případech nejdéle na dobu do 6 měsíců. Při delší době se musí žádat povolení k zaměstnání. tzv. Beschäftigungsbewilligung
 • vyslané české zaměstnance nadále platí český zaměstnavatel
 • bez předem opařeného potvrzení k vyslání v rámci EU (EU- Entsendebewilligung) nesmějí tito zaměstnanci v Rakousku pracovat, jinak jim hrozí správní pokuta
 • vysílající český zaměstnavatel musí vhodným způsobem prokázat (včetně ověřeného překladu do němčiny), že jeho činnost, kterou chce v Rakousku vykonávat prostřednictvím vyslaných zaměstnanců, patří podle klasifikace NACE k plně volným službám. K tomu musí předložit rakouskému úřadu práce (AMS) originál (ověřenou kopii) včetně překladu jeho živnostenského listu. Jako doplněk by mohlo být užitečné také potvrzení místně příslušné hospodářské komory v ČR o druhu vykonávané činnosti.
 • český podnikatel by měl předložit ověřený výpis z českého obchodního rejstříku včetně ověřeného překladu do němčiny. To sice zákon výslovně nevyžaduje, mohlo by to ale být požadováno ve správní praxi.
Na českém webu najdete kontakty na pracoviště rakouského úřadu práce na následujících stránkách (téměř na konci, bod 10: Jak najít zaměstnání): http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/zeme/rakousko/

Na níže uvedené hospodářské činnosti - stavební živnosti včetně příbuzných hospodářských odvětví - nesmí být uděleno žádné povolení k vyslání, a to i případě kratšího trvání projektu. V těchto případech potřebuje každý český zaměstnanec, který má být vyslán českým podnikatelem, povolení k zaměstnání (Beschäftigungsbewilligung).
Toto povolení se podle zkušeností nezíská nebo získá za okolností, které se vyskytnou velmi zřídka.

 • terénní úprava zahrad, parků, sadů a jiných zelených ploch
 • řezání, tvarování a konečná úprava ozdobného a stavebního přírodního kamene
 • výroba kovových konstrukcí a jejich dílů
 • stavebnictví včetně souvisejících oborů
 • pátrací a ochranné činnosti
 • čištění budov, zařízení a dopravních prostředků
 • ostatní činnosti související se zdravotní péčí
 • sociální péče
Konkrétní činnosti najdete vyjmenované v následujícím dokumentu– klasifikace ekonomických činností: http://www.austriantrade.cz/EU-Erweiterung-cz.htm

Pro všechny ostatní hospodářské činnosti, které nejsou výše vyjmenovány existuje od 1. května 2004 v podstatě úplná svoboda poskytování služeb.

OSVČ, které mají sídlo v ČR a zde disponují příslušným živnostenským oprávněním, mohou poskytovat svoje služby samostatně, tedy bez vyslání závislých zaměstnanců, každé jiné členské zemi EU již od 1. května 2004 neomezeně. Předpokladem ovšem je, že česká OSVČ vlastní živnostenské oprávnění v ČR již určitou dobu (tj. zpravidla 3-6 let) a toto prokáže. Rozsah živnostenského oprávnění musím odpovídat poskytovaným službám, a musí být v Rakousku na požádání prokázán.
Pokus chce česká OSVČ vykonávat v Rakousku práce, které zde nepředstavuje žádnou vázanou činnost (např. obchodnické řemeslo), potom se před zahájením své činnosti v Rakousku nemusí nikde přihlásit, nýbrž může svoji činnost bez dalšího zahájit. Je nutné ale mít na zřeteli předchozí odstavec.
Pokud chce česká OSVČ vykonávat činnosti, které v Rakousku spadají do vázaných živností (např. všechna řemesla), pro než musí prokázat způsobilost, potom musí česká OSVČ úřadu v Rakousku prokázat, že tuto způsobilost má. K tomu je příslušné Spolkové ministerstvo hospodářství a práce, 1010 Wien, Stubenring 1.

Povolení se vydává na konkrétní osobu a časové období je nepřenosné. Je vhodné předem ověřit možnost udělení pracovního povolení ve spolupráci s rakouským zadavatelem objednávky, který AMS zdůvodní potřebu udělení pracovního povolení.| Autor: Milan Novák | Vydáno dne 07. 04. 2008 | 7612 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: HK Jihlava
Vyhledávání
Vyhledat text

Rychlé menu
Web a Webové aplikace
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Počítadlo přístupů

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies, které jsou nutné k poskytování služeb a analýz návštěvnosti.
Více informací