Okresní hospodářská komora Jihlava
je subjektem zastupujícím českou podnikatelskou veřejnost, je neodmyslitelnou součástí hospodářského života v ČR. Chrání zájmy svých členů sdružujících se v regionální síti komor a v živnostenských společenstvech. Hlavním posláním komory je prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu.
 
Menu
Aktuálně

Naši partneři
Partneři

EVROPSKÁ UNIE
Strukturální fony EU
ABI

ABI - BIOEM 15. - 18.6. Grosschönau - Rakousko

Hospodářská komora Třebíč a Hospodářská komora Jihlava se zúčastnili s podnikateli z Vysočiny veletrhu Bioem v rakouském Grosschönau
EU s textem
ABI

ABI7
Podnikatelé z regionu Vysočina a Dolního Rakouska měli možnost prezentovat své výrobky a firmy .
Tento veletrh má již dlouholetou tradici a díky ní je v tomto regionu velmi známý.
Pro české podnikatelé to byla velká příležitost jak zviditelnit svojí firmu a navázat případné kooperační kontakty s podnikateli v tomto regionu. Na této akci byl přítomen pracovník ABI (HK Jihlava), který v rámci projektu "Aktivní hospodářský prostor" pomáhal podnikatelům s jazykovou bariérou, ale také při jednání již při určitých obchodních kontaktech.

Jednou ze zajímavých firem z regionu Vysočina byla firma Aivelli (Světlá nad Sázavou). Majitelka firmy paní Ljuba Sojková představila módní kolekci této české firmy a dále informovala návštěvníky Bioemu o své nově otevřené prodejně v centru Vídně.
Stavební firma Pejchal představila strukturu stavby nízko - energetického domu. Vzhledem k tomu, že tento veletrh byl i zároveň prodejní akcí, měli podnikatelé možnost své výrobky i prodat. Velký úspěch měl podnikatel Josef Čurda - výrobce ponožek. Návštěvníci ocenili především kvalitu jeho výrobků. Protože byl veletrh zaměřený především na bio - produkty, mohla tak firma Natural Jihlava uspokojit okruh lidí se zájmem o makrobiotiku, vegetariánství a zdravou výživu.
Další vystavovatelé - malí a střední podnikatelé z kraje Vysočina: Firma Model - výrobce vlnitých a hladkých obalů, Firma Alfine s.r.o,

Tato prezenční akce "people to peple" byla prospěšná jak pro podnikatelé na Vysočině tak i pro podnikatele z Dolního Rakouska. Oba regiony měli tak možnost představit svoje výrobky a navázat případné kooperační kontakty za asistence Hospodářské komory Jihlava a Třebíč.

Využila jsem účasti podnikatelky Ljubi Sojkové, která se veletrhu zúčastnila a má již zkušenosti s podnikatelským prostředím v Rakousku. Svoji prodejnu pod názvem ALL NATURE otevřela na začátku dubna 2006 ve Vídni.

1. Jste jedna z mála podnikatelů, kteří se rozhodli otevřít obchod v zahraničí, ve vašem případě je to ve Vídni. Co Vás k tomu přivedlo a z jakého důvodu to bylo pro vaší firmu zajímavé?

  S rakouským trhem mám už dlouhodobé zkušenosti. Díky více jak 10leté spolupráci s rakouskými firmami jsem měla tu možnost se vcítit do myšlení rakouských občanů. Co mne ale nejvíce zaujalo byla rakouská móda. Každý, když se řekne rakouská móda, si představí "tracht" (rakouský kroj). Ale to je velký omyl. Tracht se tam hodně nosí, ale tamní ženy se rády dobře oblékají a jsou ochotny za ošacení vynaložit nemalé peníze.
  Český trh je hodně poznamenaný asijským a tureckým zbožím. Díky tomu je kupní síla u nás v Česku menší. To pociťují všechny tuzemské textilní firmy a mnohé bohužel již skončily. Jedním z řešení, jak značku udržet a firmu zachovat je jít na zahraniční trh.
  Hlavním důvodem bylo zachovat pracovní místa a zajistit lidem práci.
2. Jaké instituce (jak v Česku tak i Rakousku) jste oslovila v počáteční fázi, při zřizování prodejny?
  V okamžiku, kdy jsem objevila ve Vídni možnost mít vlastní prodejnu, jsem pochopitelně nevěděla jak na to. Řešila jsem nejdříve otázku právní formy. Rozeslala jsem dotazy na různé české instituce dotazy a bohužel ke svému překvapení jsem zjistila, že jsem v tomto směru "pionýr". Vídeň byla pro mne tak lákavá, že jsem to nechtěla vzdát a proto jsem se obrátila na ředitele Hospodářské komory Jihlava pana Ing. Prchala. K mému velkému překvapení jsem obdržela perfektně zpracované materiály v rámci projektu "Aktivní hospodářský prostor" s kontaktem na agenturu Austrian Business Agency ve Vídni.
  Agentura ABA je státem podporovaná instituce, která má za úkol pomáhat zahraničním firmám usadit se na rakouském trhu.
  Kromě potřebných informací, adres a jiných kontaktů na tamní instituce nám byla umožněna i bezplatná konzultace s daňovým poradcem a právníkem. Byla jsem příjemně překvapená, když jsme řešili otázku nájemní smlouvy, jak obětavě a rychle nám ředitelka této agentury poskytla potřebné informace, abychom mohli dále jednat Jak moc náročná byla komunikace s úřady v Rakousku, přece jenom můžeme očekávat jazykovou bariéru a neznalost tamního prostředí?
  Bez znalostí němčiny bych pravděpodobně neměla možnost domluvit se s úřady v Rakousku. Rakušáci používají jako obchodní jazyk němčinu. I když angličtina je první světový jazyk, který se učí již od základní školy - znalost němčiny pro Vás bude již prvním úspěchem pro dobrý obchod. Jistě je také výhodou znát tamní prostředí a mentalitu občanů této země.
  Prodejnu v centru Vídně jste otevřela 1. dubna 2006, jak dlouho trvalo vyřízení všech formulářů, povolení k pronájmu, jednání s úřady až do té konečné fáze. Bylo to pro Vás jako podnikatelku z cizí země složitější, než při zřizování prodejny v Čechách?
  Vyřízení všech dokumentů netrvá až tak moc dlouho. V Rakousku funguje vše "on-line", tedy k vyřízení potřebných dokumentů Vám stačí internet. Všechny úřady jsou mezi sebou navzájem propojeny. To znamená, že neběháte od jednoho úřadu ke druhému jako je tomu u nás. Odpadají různá potvrzení, žádosti, kolky a hlavně ztracený čas běháním po úřadech. V tomto směru se má náš stát ještě hodně učit od Rakušanů. Když se mne zeptali u nás na Živnostenském úřadě kolik jsem zaplatila ve Vídni za Živnostenský list a já odpověděla, že nic, tak mi to nikdo nechtěl uvěřit.
3. Letos jste se poprvé zúčastnila veletrhu Bioem v rakouském Grosschönau, kde jste měla možnost i s ostatními podnikateli z Vysočiny prezentovat svoje výrobky. Byl tento veletrh zajímavý i pro vaší firmu?
  Ano, samozřejmě. Maximálně jsem se soustředila na reklamu vlastní prodejny ve Vídni a mohu říci, že propagace byla velmi zdařilá, neboť návštěvníci veletrhu naši prodejnu ve Vídni již našli. Při veletrhu nám hodně pomohla Klára Houserová (ABI), která v rámci projektu Aktivní hospodářský prostor pomáhá firmám z Vysočiny při navazování kontaktů a vyhledávání kooperací a informací o Dolním Rakousku.
  Veletrh BIOEM je velmi známý veletrh nejen v Rakousku, ale i v Německu. Tento veletrh má obrovskou návštěvnost. Ale pro mne byl zajímavý i tím, že je to veletrh zaměřený na ekologii, životní prostředí, zdravý způsob bydlení a života -s tím je spojeno i oblékání. Moje prodejna ve Vídni se nazývá ALL NATURE. V naší prodejně se prodávají výhradně výrobky z přírodních materiálů, ale i materiálů, které nesou certifikáty a jsou vhodné např. pro alergiky.
ABI8

Děkuji za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v podnikatelské činnosti!!! Připravila: Klára Houserová (ABI)| Autor: Milan Novák | Vydáno dne 15. 06. 2006 | 5486 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
Vyhledávání
Vyhledat text

Rychlé menu
Web a Webové aplikace
Kalendář
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Počítadlo přístupů

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies, které jsou nutné k poskytování služeb a analýz návštěvnosti.
Více informací